KUŞ İNŞAAT
İNŞAAT MALZEMELERİ SATIŞI - ANAHTAR TESLİMİ İNŞAAT - ONARIM İŞLERİ
Cumhuriye Mh. Cengiz Topel Cd. No:66
bilgi@kusinsaat.com.tr
0222 231 30 72

Çakınözer: "SOSYAL MEDYA YİNE TUTUKLULUK SEBEBİ"

2.06.2020 

Çakırözer: “Hukuksuz tekzip kararları bağımlı yargının en açık itirafı”

CHP’nin gazeteci kökenli Milletvekili Utku Çakırözer’in hazırladığı Mayıs ayına ait Basın Özgürlüğü Raporu’nda, RTÜK ve Basın İlan Kurumu’nun gazete, kanal ve haber sitelerine kestikleri cezalar damgasını vurdu. Çakırözer, “Haberler gerekçe gösterilerek gönderilen tekzip kararları, verilen ilan kesme ve yayın durdurma cezaları halkın haber alma hakkına darbedir. Düzenleyici rolü olması gereken kurumlar iktidarın medya mahkemelerine dönüşmüş durumda. Türkiye’de demokrasi ve basın özgürlüğünü tartışabilmek için bu hukuksuz cezalardan, sansür girişimlerinden derhal vazgeçilmelidir” dedi.  Cumhuriyet ve Birgün gazetelerine haberleri nedeniyle gönderilen tekzip kararlarını da eleştiren Çakırözer, “Tekzip kararları yargının nasıl bağımlı hale getirildiğinin en açık itirafıdır” dedi. Çakırözer raporunda, salgın döneminde zor süreçler yaşayan Anadolu Basını için de destek istedi.

GAZETE VE KANALLARA CEZA YAĞDI

CHP’li Çakırözer’in Mayıs ayı Basın Özgürlüğü Raporu’na göre gözaltına alınan 3 gazeteciden 2’si tutuklandı. 90’a yakın gazetecinin tutukluluğu da sürmekte. RTÜK, 10 kanal ve 1 radyo programına yayın durdurma cezası verdi ve Halk TV başta olmak üzere FOX, Tele1’in de içinde olduğu 11 kanala idari para cezası yağdırdı. Basın İlan Kurumu, Cumhuriyet, BirGün ve Evrensel’e toplamda 47 günlük ilan kesme cezası verdi. Cumhuriyet ve Birgün gazetelerine haberleri nedeniyle tekzip yayınları gönderildi. Bilişim Teknolojileri Kurumu da bir haber sitesine erişimi tamamen engelledi.  

ANADOLU BASINI DESTEK PAKETİ BEKLİYOR

Raporunda Anadolu Basının da zor süreçlerden geçtiğini aktaran Çakırözer, basın örgütlerinin Anadolu basını için istediği destek paketlerinin bir an önce çıkarılmasını istedi. Çakırözer, “Anadolu basını çok zor süreçler geçirmekte. Basına destek paketi çıkarılması talep edilmişti ama bu talepler maalesef karşılık bulmadı. Gazeteler haftada 1 ya da 2 gün çıkabilir hale geldiler, dönüşümlü yayın yapıyorlar. Yerel basının tamamı kısa çalışma ödeneğinden faydalanıyor. Bu konudan gazetecilerin mağdur olmamasının önüne geçilmelidir. Birçok sektöre tanınan özel krediye ulaşım hakkından gazetelerin de faydalanması sağlanmalıdır”

BASIN ÖZGÜRSE BU CEZALAR NİYE?

Çakırözer RTÜK, Basın İlan Kurumu, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı gibi kamu kurumlarının basın kurumlarına yönelik yasakçı, baskıcı tutumunu da eleştirerek şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı ‘Türkiye Cumhuriyetinde faaliyet gösteren her bir medya kuruluşu özgürce görüşlerini ve yayın tercihlerini yansıtmakta, yasal çerçeve içerisinde faaliyetlerine bir kısıtlama olmaksızın devam edebilmektedir’ diyor. Ama dünkü ve bugünkü Cumhuriyet’in manşetleri, birinci sayfası, Birgün Gazetesi’nin iç sayfaları gerçek haberlere bizzat İletişim Başkanı Sayın Fahrettin Altun tarafından hem de gerçek haberlere gönderilen tekzip kararlarıyla dolu. Sırf bu görüntü bile  Türkiye’de basın özgürlüğünün hiç de Altun’un dediği gibi olmadığının, Türkiye’de gerçeklerin nasıl susturulmak istendiğinin, sansürün kanıtıdır. Yargının iktidara nasıl bağımlı hale geldiğinin açık itirafıdır! Madem basın özgür,  o zaman neden gerçek haberler için, baskı altındaki yargı aracılığıyla gazetelere tekzipler gönderiliyor? Neden gerek haberlere Basın İlan Kurumu ilan cezası kesiyor?”

RTÜK tarafından TV kanallarına verilen yayın durdurma ve para cezalarına da dikkat çeken Çakırözer, “Halkın haber alma hakki için, gerçeklerden haberdar olması için yayın yapan televizyon kanallarına, gazetelere verilen ağır cezalar basın özgürlüğünün olmadığının kanıtıdır. RTÜK Üyesi Sayın İlhan Taşçı açıkladı. 01.01.2019 tarihleri ile 15.05.2020 tarihleri arasında HalkTv’ye 13, Tele1’e 11, Fox’a 8, KRAT’ye 4 toplamda 36 yaptırım kararı uygulandı. Bu cezalar objektif kriterleden uzak, tamamen eleştirel sesleri susturmaya yönelik sansür cezaları” diye konuştu.

GÖREVİNİZ MEDYAYI KARATMAK DEĞİL YAŞATMAK

Mayıs ayında Basın İlan Kurumu’nun gazetelere içerik denetimi ve ilan ambargolarının da sürdüğüne vurgu yapan Çakırözer,

 “BİK kendini savcı yerine koyup başlık içerik denetimi yapıyor, ilan ambargosu uyguluyor. Evrensel, Birgün, Cumhuriyet gazetelerine sadece Mayıs ayında toplam 47 gün ilan ambargosu kararı alındı. Yenileri de yolda! Basın İlan Kurumu olmuş basın infaz kurumu! İletişim başkanının görevi belli, RTÜK’ün görevi belli. Neyin haber olduğuna, neyin eleştirileceğine, nasıl yorumlanacağına siz karar veremezsiniz. Sizin işiniz Türkiye’de haberin, eleştirinin yorumun çerçevesini çizmek değil. Bunu yapmaya hakkınız yok. Hele iletişim başkanının RTÜK Başkanının hiç hakkı yok.  Göreviniz medyayı karartmak değil, yaşatmaktır. Tek adam ne istiyorsa o yazılsın istiyorlar. Tartışmaya, farklı bakış açılarına tahammül edemiyorlar. Haberler gerekçe gösterilerek verilen ilan kesme ve yayın durdurma cezaları halkın haber alma hakkına darbedir. Düzenleyici rolü olması gereken kurumlar iktidarın medya mahkemelerine dönüşmüş durumda. Türkiye’de demokrasi ve basın özgürlüğünü tartışabilmek için bu hukuksuz cezalardan, sansür girişimlerinden derhal vazgeçilmelidir. Düzenleyici kurumlar da Anayasal görevlerine, tarafsız, objektif misyonlarına dönmelidir” dedi.

“DARP GÖRÜNTÜSÜNE BAKANDAN ÇIT YOK”

Oda Tv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ile gazeteciler Barış Terkoğlu, Hülya Kılınç, Murat Ağırel, Ferhat Çelik ve Aydın Keser’in haksız, hukuksuz tutukluluk süresinin 2 buçuk ayı geçtiğini belirten Çakırözer, “Hem de salgın gerekçesiyle 100 bin hükümlünün tahliye edildiği bir süreçte. Ayrıca tecrit durumları sürüyor. Barış Pehlivanın tutuklandığı sırada karşılaştığı darp görüntüleri ortaya çıktı. Milyonların izlediği olayda mahkeme hala çıkıp yok böyle bir şey diyebiliyor. Adalet Bakanlığından, HSK’dan ise hala çıt yok.. Hani darp yoktu? Gazeteci Barış Pehlivan hem haksız, hukuksuz özgürlüğünden mahrum, hem tecritte, hem de sözlü ve fiili kötü muameleye maruz kaldı. Bu yaşananlar en ağır hak ihlalidir. Meslektaşlarımız bir an önce serbest kalmalıdır!” dedi.

SOSYAL MEDYA YİNE TUTUKLULUK SEBEBİ

Çakırözer raporunda sosyal medya paylaşımları nedeniyle gazetecilere yönelik soruşturma gözaltı ve tutuklamaların da devam etmesine dikkat çekti. Raporda aktivist Taylan Kulaçoğlu ve gazeteci Hakan Gülseven ile fotoğraf sanatçısı Fırat Erez’in sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alındığını ve tutuklandığını belirtti.

ÖZGÜRLÜK GÜNÜNDE SİTE YASAKLANDI

Anayasa Mahkemesi’nin kararlarına rağmen, haber sitelerinin tamamına erişim yasağı getirilmesi uygulamasının  sürmesini eleştiren Çakırözer, “Bilgi Teknolojileri Kurumu, Independent Türkçe’nin bir başka isimle yayınlandığı ‘indyturkish.com’ sitesine de erişim engeli getirdi. Hem de Dünya Basın Özgürlüğü gününde yaptı bunu. Anayasa Mahkemesi ve kanunlar ‘bir internet sitesinin tümüne erişim yasağı getirilemez dese de baskı altındaki hakimler bu kararlara uymuyor” dedi.

Cumhuriyet gazetesinin yalan ve iftira kampanyası tescillendi: Birinci sayfadan üç tekzip!

 

Gönderen: haber
3493 defa okundu 
 


_Net.tr advertorial

_medya advertorial

_gundem advartorial
Yeni Nesil Güneş Gözlükleri
Hamdeko
Esrastyle

_biz advertorial

İslam
Kredi kartıyla kurban satın almak caiz midir?
Hayvan kesildikten sonra yaşını doldurmadığı öğrenilirse kurban olur mu?
Ailede zengin olan karı-kocadan her birinin ayrı ayrı kurban kesmesi gerekir mi?
Yolcunun kurban kesmesi gerekir mi?
Kimler kurban kesmekle yükümlüdür?

Yaşam
ESKİŞEHİR KIZILAY ADRESTEN KURBAN BAĞIŞI ALABİLECEK
Sağlık Bakanı Koca’dan Dilek Hemşire paylaşımı
Kızılay’dan Kurban’da 4 Milyondan Fazla İnsana Yardım Planlaması
2002 Yılından Bu Yana 38 Bine Yakın Şehit Yakını, Gazi ve Gazi Yakını Kamu Kurumlarında İstihdam Edildi
Huzurevleriyle İlgili DSÖ ile Önemli Toplantı

Spor
Ümraniyespor 3-0 Eskişehirspor
SARAR SPOR VE MOHAÇ SPOR KARDEŞLİĞİ
Eskişehirspor’un ardından Adanaspor da TFF 2. Lig’e düştü
BAKAN KASAPOĞLU TRT HABER’DE
BİR UMUTTUR YAŞAMAK

Sinema
ULUSLARARASI GÖÇ FİLMLERİ FESTİVALİ’NDE BİR HAFTADA YAKLAŞIK 30 MİLYON İZLEYİCİ
HOLLYWOOD’UN DÜNYACA ÜNLÜ YILDIZLARINDAN ULUSLARARASI GÖÇ FİLMLERİ FESTİVALİ’NE ÖVGÜ
SİNEMA SALONLARI SAYILARINDA DÜŞÜŞ YAŞANDI
MATT DİLLON’DAN TÜRKİYE’YE ÖVGÜ
ULUSLAR ARASI GÖÇ FİLMLERİ FESTİVALİ ÖZEL SEÇKİSİ: YENİ YURTLAR

Sağlık
Besin alerjisi olanlar Kovid-19 hastalığı döneminde nelere dikkat etmeli?
Hangi rahatsızlıklar sese karşı düşük tolerans gösteriyor?
Deniz ve havuzda lens kullanımına dikkat
Sarı nokta hastalığında vitamin kullanımına dikkat!
KİLO VERİRKEN BU 8 HATAYI ASLA YAPMAYIN!

 

 
Politika
Doğu Perinçek: Vatana ihanetin özgürlüğü olmaz
Gündüz’den, Vali Erol Ayyıldız’a Hayırlı Olsun Ziyareti
Madımak olayları Karamollaoğlu’na soruldu
Astana garantörleri olarak sergileyeceğimiz iş birliği Suriye’nin geleceğinde belirleyici olacaktır
Davutoğlu’nun ’Ayasofya’ sözleri tepki çekti!

Polis
Kayıp Çocuktan Üzücü Haber
Polis 4 Zanlıyı Yakaladı
Emniyet sosyal medyada 7/24 siber devriyede
Emniyet ve Jandarma’da Yeni Bir Dönem
Tedbirlerle Birlikte Kadın Cinayetlerinde Ciddi Düşüş Yaşandı

Otomobil-Motorsiklet
2. el oto satışına yeni düzenleme
5 MİLYONA YAKIN LPG’Lİ ARAÇ SAHİBİ KAPALI OTOPARK YASAĞININ KALKMASINI BEKLİYOR
MTV’de ikinci ödeme dönemi başladı
J.D. Power’dan Hyundai Tucson ve Veloster’a Kalite Ödülü
Otopratik, Yeni Dönemde Güvenli Yolculuklar için İpuçları Paylaştı

Magazin
Sosyal medya düzenlemesi ne getiriyor?
DW Türkçe Volkswagen haberini düzeltti
Ahmet Hakan: Ama yetti artık, koca bir nesli kurban ettiler!
Facebook’a olan tepkiler çığ gibi büyüyor!
Türkiye ve Pakistan arasında dizi ve filmler için dikkat çeken işbirliği

Kültür-Sanat
İLK 6 AYIN BANDROL VE KAYIT-TESCİL RAKAMLARI AÇIKLANDI
İKİ YARIŞMANIN GENÇ YETENEKLERİ BELLİ OLDU
DEVLET SANATÇILARI GÜZEL SANATLAR EĞİTİMİ İÇİN GENÇLERLE BULUŞUYOR
SOSYAL KULUÇKA MERKEZİ ÇOK SEVİLDİ
ESKİŞEHİR MÜFTÜLÜĞÜ GENÇLERLE KAHVALTIDA

Güncel
Koronavirüs salgınında yeni vaka sayısı 1172
Hala sokaklara atılıyor
03 TEMMUZ CUMA GÜNÜ ESKİŞEHİR’DE CUMA NAMAZI KILINACAK YERLER
Bölgemizde Kuvvetli Sıcak Hava Etkili Olacak!
ATAÇ ERKEN ÇOCUKLUK EĞİTİM MERKEZİ İNŞAATINI İNCELEDİ

Eğitim
ŞARTLAR UYGUN OLURSA DERS ZİLİ 31 AĞUSTOS’TA ÇALACAK
YÖK, TÜRK ÜNİVERSİTELERİNİN YURT DIŞINDA TANITIMI İÇİN İLK SANAL FUAR HAZIRLIKLARINI TAMAMLADI
REKTÖR ŞENOCAK’TAN MERKEZDE İNCELEME
ESOGÜ Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bahçesi’nde Bitki Dikimi Yapıldı
EBA PLATFORMUNDA İNGİLİZCE YAZ OKULU DERSLERİ BAŞLADI

Ekonomi
“Yaşadığımız tecrübe bize, tarım sektöründeki projelerimize daha sıkı sarılmamız gerektiğini gösterdi”
Enerjide ’Yeşil Tarife’ dönemi ağustosta başlıyor
38,6 MİLYON LİRA SÜT İÇERİK ANALİZ DESTEĞİ ÖDEMESİ BAŞLADI
Doğal Afetler Etkisini Sürdürüyor
En düşük memur maaşı 4 bin 230 lira oldu

Ekoloji
ESOGܒye Tıbbi Bitki Bahçesi
KANAL İSTANBUL’UN ÇEVRE DÜZENİ PLAN DEĞİŞİKLİĞİ İLE İMAR PLANLARININ 3 ETABI ONAYLANDI
ONLINE ÇEVRE EĞİTİMLERİ SÜRÜYOR
RÜZGAR ENERJİSİ MEMLEKET MESELESİ
SOĞUTMA ENERJİSİNİN, KLİMALARIMIZIN KESEMİZE ve GEZEGENİMİZE MALİYETİ YÜKSEK

Bilim-Teknoloji
Dolandırıcılık amaçlı otomatik telefon aramalarında artış var
VERİLER GERÇEKTEN SİLİNİYOR MU?
Telefonuna Tiktok indirenler bu haberi okur okumaz silecek!
Telefonunuz kaybolmadan ve çalınmadan önce yapmanız gerekenler
MOBİL X-RAY CİHAZI ’CE BELGESİ’ ONAYINA SUNULDU

Ziyaretçi: 15.264.746 - Hit: 15.413.033
eskisehirburada.com