KUŞ İNŞAAT
İNŞAAT MALZEMELERİ SATIŞI - ANAHTAR TESLİMİ İNŞAAT - ONARIM İŞLERİ
Cumhuriye Mh. Cengiz Topel Cd. No:66
bilgi@kusinsaat.com.tr
0222 231 30 72

Bayram görüşmeleri online yapılabilir, mesajlaşmalar da devam etmeli

23.05.2020 

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Bayram görüşmeleri online yapılabilir, mesajlaşmalar da devam etmeli ”

“Toplumda huzur ve barış için bayramlar önemli”

Türkiye, Koronavirüs gölgesinde ilk bayramını yaşamaya hazırlanırken Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Covid-19 nedeniyle bu bayramda yüz yüze görüşülemeyecek olsa da manevi açıdan bayramı hissedebilmenin önemine işaret ediyor. Bayramın toplumsal huzur ve insan psikolojisi açısından önemli olduğunu kaydeden Tarhan, fiziksel mesafeye rağmen psikolojik yakınlığın mutlaka sağlanması gerektiğini vurguladı.

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, yaklaşan Ramazan Bayramı’nın toplum psikolojisi üzerindeki etkileri, sosyal ve manevi yönü hakkında önemli bilgiler paylaştı.

“Bayram manevi fedakarlıkların ödülü”

Bayramın manevi fedakarlıkların sonucu bir ödül olarak değerlendirilebileceğini söyleyen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, şunları ifade etti:

“Ramazan gibi fedakârlıkların yapıldığı, sosyal ve manevi ibadet boyutu yüksek olan, bireylerin birçok tahammül gösterdiği, nefis terbiyesi yani ego eğitimi yaptığı bir dönemden sonra arkasından bir bayram gelmesi tamamen fıtri bir olay. İnsanın beyindeki ödül ceza sistemine karşı ilahi şekilde ‘Bu dönemde sen manevi olarak ilahi rıza için fedakârlıklar yaptın, sosyal sorumluluklar aldın, insanlara yardım etmeye çalıştın. Bunun sonucunda bayram bir ödül’ tarzında psikolojik boyutu var. Tatlı ve şeker çok verildiği için daha önceleri Şeker Bayramı da denilirdi. Şeker kelimesi anlamını tam temsil etmiyor ama burada şeker ikram etme, çocukları ve insanları sevindirme, bayram ziyaretlerinin olması, kişinin yaptığı psikolojik olarak güzel şeyler karşılığında bu dünyada da mutlu olabilmesi gibi psikolojik boyutu var. Tüm bunları teşvik etmek ve ileriki yıllarda insanın zihin haritasına güzel yerleşmesi açısından bireysel olarak önemli.”

“Modernizm dalgaları bayram geleneğini değiştiremedi”

Tarhan, dünyada modernizmin oluşturduğu dalgaların Türkiye’ye de yansıdığını ifade ederek “Din karşıtı akımlar okundu, bilimsel gerekçelerle uygulandı ve söylendi. Birçok şey değişti ama bayram geleneği toplumda değişmedi, hiç kimse bayramın manasını unutmadı. Çocukluluğumuza baktığımızda en güzel günler olarak bayramları düşünürüz. Çocukların güzel kıyafetler alması, o gün komşuları dolaşarak herkesin ödüllendirilmesi ve hoş karşılanması toplumsal bilinçaltına yerleşmiş durumlardır. Bu nedenle bayram geleneğinin devam etmesi, toplumun aslında ortak kültürlerinin devam etmesi açısından çok önemlidir. Toplumu toplum yapan ortak kültürel değerleri, gelecekle ilgili idealleri ve geçmişteki birikimleridir. Bunlar ne kadar çok ortaksa o toplum birlik oluyor, değilse de o toplum ufak bir krizde dağılan bir toplum oluyor. Bu nedenle bayramlar bütün toplumu birleştiren değerlerden en önemlisi. Bunu canlandırıp yaşatmak önemli. Bu bayramda çok mümkün olmayacak ama bayramda hemen tatile giden gençlerin, insanların şu anda bayramın anlamını yaşatabilecek, büyüklerin ve diğer dostlarımızın gönlünü alabilecek davranışlar sergilemeleri gerekiyor. Bu online olabiliyor şu anda, bunları yapabilmek önemli” dedi.

“Bayramda kırgınlıklar giderilmeli”

Bayramların sosyal boyutunda da insan ilişkilerini onarıcı özelliği olduğunu belirten Tarhan, “Bayramda kırgınlıkları gidermek, dostluğu tazelemek, çocuklarımıza bayramda standart günlerden daha sıcak yaklaşmak, ona bayram hediyesi almak ve aile çevresinden çocuklara bayram harçlığı verilmesi o çocukların hayata güvensiz bakışını düzeltiyor. İnsan ilişkilerinde, günümüzde şu anki bilimsel tespitlerde görünen en değerli para birimi güven duygusudur. Güvenin oluşması için de insanda korku duygusunun azalması, korku duygusunu azaltanın da sevgi olması lazım. Sevgiyi arttıran davranı birebir iyilik yapmaktır, sevgiyle yapılan iyilik korkuyu azaltıyor, güveni arttırıyor ve insan ilişkileri arasında pişmanlık duyguları yok oluyor. Onun için bayramlar toplumda huzur ve barış için çok önemli. Komşunun komşuya olan düşmanlığı, öfkesi, kırgınlığını telafi ediyorsunuz. İnsan ilişkilerinde akrabalarınız sizin gönlünüzü kırdıysa “Bayram artık boş ver” deyip onu bağışlayabiliyorsunuz” diye konuştu.

“Bağışlayıcılığı travma tedavisinde kullanıyoruz”

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, travma tedavisinde son zamanlarda en çok kullandıkları ve fayda gösteren tekniğin kişiye bağışlayıcılığı öğretmek olduğunu söyledi ve sözlerine şöyle devam etti:

“Bağışlayıcılığı öğrettiğimiz zaman travmayı çözüyoruz. Bayram, kişinin bağışlamayı hayatında ön plana çıkartmaya çalışması demek. Negatif duygularını, korkularını, düşmanlıklarını giderecek. Karanlığın beş atlısı olarak nitelendirdiğimiz kin, öfke, kıskançlık, düşmanlık, nefret duyguları var. Bu duygular yerine bireysel olarak neşe, sevinç, barış, gibi olumlu duyguları koymak gerekiyor. Sosyal olarak da insanlarla olan ilişkilerde sevgi, güvenin çoğalmasına sebep oluyor ve aynı zamanda görünmeyen toplumsal barışa, huzura hizmet ediyor. Bir komşusu komşusuna düşmansa kötülük yapmak için gece gündüz düşünür, öyle durumda evde huzurlu olunamaz. Onun için önemli olan toplumsal barışı, huzuru, insan ilişkilerindeki sağlıklı ilişkiyi sağlayabilecek adımlar atmaktır. Bayram ve düğün gibi ortak kültürel faaliyetlerin hepsinin sosyal sermayeyi arttırıcı özelliği var diyebiliriz.”

“Eski bayramlara özlem var”

Eski bayramlara özlem duyulduğunu dile getiren Tarhan, “Bunun sebebi aslında hepimizin hasretle arzuladığımız, özlem duyduğumuz çocukluğumuzdaki bayramları güzel günler olarak hatırlamamızdır. Aslında biz eski bayramlar derken çocuklumuzdaki güzel günlerin özlemini ifade etmiş oluyoruz. İnsan ilerledikçe hatıralar daha çok ön plana çıkıyor. İnsan bir söz söylediği zaman onu unutabilirsiniz ama ne hissettirdiğini unutamazsınız. Onun için bayramların geçmişte ne hissettirdiğini unutmuyoruz ama içeriğini unutuyoruz. Bu nedenle eski bayram diyoruz. Aslında şu andaki bayramlar, bu sene hariç eski bayramlardan daha negatif değil. Onun için burada bayramlarla ilgili güzel anılarımızın olması dolayısıyla eski bayramlar çağrışımlar yapıyor. Kimse eski bayramlar güzeldi, eskisi gibi bayram yapalım gibi yaklaşımlara girmiyor. Zaten güzel geleneklerin yaşanması bu duygularla, duygusal birikimlerle oluyor. Bu nedenle eski bayramları özlemek, onu hissetmek doğal bir durum” dedi.

“Bayram, çocukların beklediği özel bir gün”

Bayramların çocuklar açısından psikolojik etkilerine değinen Tarhan, “Bayramlar genellikle toplumda kabul gören sosyal bir davranış olduğu için çocuklar birbirlerinin arasında ‘Bayramda nereye gideceksin, ne kadar harçlığın oldu’ gibi konular konuşuyorlar. Bu gelenekler, her ne kadar hızlı yaşantının getirdiği değişiklikler nedeniyle değişse bile büyük çoğunlukla devam ediyor. Bayramların ramazan gibi böyle sorumluluk duygusu yüksek olan ibadetler olması, ailede bayramın daha sıcak bir atmosferde olması, şefkatli nezaketli ve güzel sözlerin çok konuşulduğu bir gün olması nedeniyle çocukların hafızalarında iz bırakıyor. Bu yüzden çocuklar bayramı severler ve beklerler. Örneğin bu bayramda olmayacak ama erkek çocuklar babalarıyla bayram namazına muhakkak giderler. Anadolu’da yüz aile içinden doksan ailedeki çocuk bunu yaşamıştır. Herkesin geçmişinde bayramla ilgili bir hikâyesi ve anlatısı vardır. Bu bayramın güzel bir iz bıraktırması açısından önemli” dedi.

“Modernizmin en büyük tehlikesi yalnızlıktır”

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, insanların eski bayramlarda şimdiki gibi iletişim teknolojileri olmadığı için doya doya bayramı yaşayabildiklerini belirterek sözlerine şöyle devam etti:

“Şimdi o kadar doya doya yaşandığını söyleyemeyiz. İnsanlar bayram ziyaretine gitse bile herkesin elinde cep telefonu oluyor, çok fazla eski muhabbet ve eski dostluklar yok maalesef. Bu küresel bir sorun. Bayramlar aslında bunu değiştirmek için bir fırsatlar haline dönmeli. Hiç olmazsa bayramlarda kendi yakınlarımızı, uzakta bile olsalar telefonla arayacağımız kişileri bayramda arasak hem çocuklarımıza örnek olmuş hem de çevrede ileri yaştaki insanların içindeki yalnızlık duygularını gidermiş oluruz. Sosyal ibadetin en önemli özelliklerinden bir tanesi de toplumsal yalnızlığı gidermektir çünkü modernizmin en büyük tehlikesi yalnızlıktır. Koronavirüsten sonra yalnızlık daha da arttı. Bayram gibi özel günler yalnız, yetim ve muhtaç olan dezavantajlı insanlara dokunmak için bir fırsat şu anda. Muhakkak çevremizde engelli yardıma muhtaç, ihtiyacı olan kişiler vardır. Onlara dokunmayı da ihmal etmemek gerekiyor.”

 

Gönderen: haber
2009 defa okundu 
 


_Net.tr advertorial

_medya advertorial

_gundem advartorial
Skrotpræmie bil - Skrot din bil og få den bedste skrotpris

_biz advertorial

İslam
Teyemmüm nedir? Nasıl yapılır?
Şevval orucunun hükmü nedir?
Duha veya işrak (kuşluk) namazı nasıl kılınır?
Zekatla ilgili mutlaka bilinmesi gerekenler
FATİHA DA NE OKUYORUZ

Yaşam
YARDIMLARIYLA VİRÜSÜN YARALARINI SARIYOR
Selçuk: “COVID-19 Tedbirleri Kapsamında Engellilerimizin Bilgiye Erişimini Kolaylaştırmak Amacıyla Rehberler Hazırladık”
İstanbul’un Fethi’nde Akşemseddin’in rolü! Son gece gönderilen mektup
MEHMET ZAİD KOTKU VE NECMİ
ESKİŞEHİR KIZILAY RAMAZAN’DA YARDIMLARIYLA BİNLERCE İNSANA EL UZATTI

Spor
TFF 1. Lig 29-32. hafta programı açıklandı
Merkez Hakem Kurulu’ndan Açıklama
Süper Lig müsabakaları başlama saatlerinde değişiklik
Kadroyu Korumak İstiyoruz
Eskişehirsporumuz, günü yaptığı çift antrenmanla tamamladı

Sinema
“FİLMİMİN HİKÂYESİ” YARIŞMASININ JÜRİ ÜYELERİ BELLİ OLDU
Hep dram konuşarak hata yapıyoruz, şimdi göçün güzelliklerini anlatma zamanı
“ULUSLARARASI GÖÇ FİLMLERİ FESTİVALİ” PEK YAKINDA!
“Sevmediğim Hiçbir Karakteri
“Popüler Olmak ve Tanınmak Oyunculuk Değildir”

Sağlık
TÜSAD BİYOÇEŞİTLİLİĞİN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ
Normalleşme sürecinde çocuklara nasıl yaklaşılmalı?
YAZ SICAĞINDA COVID-19’DAN KORUNMAK İÇİN 8 ÖNEMLİ KURAL!
Küçük çocuklara sevdiği karakterlerden maske yapılabilir
Bakan Koca uyardı! Sıfır vaka hedefine ulaşmak için...

 

 
Politika
Devletimiz Milletinin Yanında
"Kovid-19, büyük bir aile olduğumuzu ve geleceğimizin ortak olduğunu bizlere bir kez daha hatırlatmıştır"
Bir Zamanlar, 2 Eskişehirli Vekilden Birine İstifa Ettirip Birini Partiden Attılar
“Libyalı kardeşlerimizi asla darbecilerin ve lejyonerlerin insafına bırakmayacağız”
"Bu milli seferberliktir, aynı zamanda milli mücadeledir"

Polis
Bir Erkek Daha Sevgilisi Tarafından Öldürüldü
Aselsan, Emniyet Genel Müdürlüğü Kriptolu Sayısal Telsiz Ağını Yeni Teknolojiler ile Genişletiyor
Havadan Trafik Denetimi Gerçekleştirildi
Radarla Hız ve Yük Taşıyan Araçların Denetimi Gerçekleştirildi
ADLİYELERDE NORMALLEŞME DÖNEMİ BAŞLADI

Otomobil-Motorsiklet
SON 11 YILDA 13 MİLYONUN ÜZERİNDE TRAFİK KAZASI MEYDANA GELDİ
Renault ve Dacia’da Yaz Servis Kampanyası
Türkiye’nin Otomobili’nin fabrikası "ÇED olumlu" raporunu aldı
Yolculukların Güvenle Başlayabilmesi için Ücretsiz Akü ve Lastik Bakımı Hizmeti Sunuyor
DACIA: BAŞARI ÖYKÜSÜ

Magazin
Kurt: Biz sosyal medyada da olsak bir kuluz ve yaptığımızdan sorumluyuz
Fatih Portakal’a flaş çağrı! "Bunu haber yapar mısınız?"
İsrail basını, Türkiye’nin Akdeniz üstünlüğünü kabul etti
Onlar Kaçak SEVER: Soner Yalçın’ın 30 milyonluk villasında da kaçak var!
KORONAVİRÜS HAKKINDA ÇIKAN HABER SAYISI 21 MİLYONU AŞTI

Kültür-Sanat
Odunpazarı’ndan hobi ve etkinlik videosu
EBB, ESKİŞEHİR’İN BELLEĞİNİ DİJİTALE TAŞIDI
HASRET BİTİYOR! MÜZE VE ÖREN YERLERİ ARTIK DAHA GÜVENLİ
Mavi Marmara Gemisi’nde yaşananlar film oldu! “Sinyal” filmi izleyici ile buluşacak
GENÇ SENARİST VE FOTOĞRAFÇI ADAYLARININ YARIŞMASI BAŞLADI

Güncel
2 kişide virüs tespit edildi 1 bina karantinaya alındı
Bu Haftasonu da EVDEYİZ! 15 ilde sokağa çıkma yasağı ilan edildi
Koronavirüs hastası 926 kişi daha iyileşti
NORMALLEŞMEYE GEÇİŞ EĞİTİMİ
SUYU ŞİFALI(!) TARİHİ(!) KADİR ÇEŞMESİ YIKILDI, YENİSİ YAPILACAK…

Eğitim
Çocukları dijital tehlikelerden korurken asıl görev ebeveynlere düşüyor
YETENEK SINAVIYLA ÖĞRENCİ ALACAK LİSELER İÇİN BAŞVURULAR 15 HAZİRAN’DA BAŞLAYACAK
DÜNYADA UZAKTAN EĞİTİM ALT YAPISI EN İYİ ÜLKELERDEN BİRİ TÜRKİYE OLACAK
SINAV KAYGISI İLE BAŞ ETMENİN YOLLARI
OLGUNLAŞMA ENSTİTÜSÜ VE HALK EĞİTİM MERKEZİ YIL SONU SERGİLERİ SANAL ORTAMDA ZİYARETE AÇILDI

Ekonomi
AGİTPA İpek Yolu Destek Grubu web semineri düzenlendi
ALBARAKA TÜRK’TEN İNSANA VE ÇEVREYE DOST PROJELER
Dünyanın geleceği sürdürülebilir kalkınmada
Turizm sektörünü “hijyene yatırım” kurtaracak
Sivil ve Askeri Görüntü İhtiyacını Karşılayacak Olan Millî Uydu İMECE’nin Son Montajı Yapıldı

Ekoloji
Vali Özdemir Çakacak’ın “Dünya Çevre Günü” Mesajı
DOĞAMIZI HEP BERABER ONARMALI ve KORUMALIYIZ
‘Her insan doğaya 210 ağaç borçlu’
Dünya Çevre Günü 2020: “Biyolojik Çeşitliliği Korumak Hepimizin Sorumluluğu”
19 Eşsiz Ekoturizm Rotası ile Nefes Alacaksınız

Bilim-Teknoloji
KÖTÜ NİYETLİ BOTLARIN EN ÇOK ETKİLEDİĞİ 3 SEKTÖR
SODİGEM’den YouTube’daki Bilinçli Çocuk İstismari Konusunda Uyarılar
EBEVEYNLER DİKKAT! YAZ TATİLİNİ ONLINE OYUNLARLA GEÇİRECEK ÇOCUKLAR İÇİN 8 UYARI
ADALET BAKANLIĞI PERSONELİ, BU YIL DA DÜNYA İNTERNET KLAVYE ŞAMPİYONU OLDU
TÜBİTAK’tan Ar-Ge ve Patent Atağı

Ziyaretçi: 14.999.290 - Hit: 15.130.339
eskisehirburada.com