KUŞ İNŞAAT
İNŞAAT MALZEMELERİ SATIŞI - ANAHTAR TESLİMİ İNŞAAT - ONARIM İŞLERİ
Cumhuriye Mh. Cengiz Topel Cd. No:66
bilgi@kusinsaat.com.tr
0222 231 30 72

Depremde sosyal medya üzerinden algı operasyonu yapıldı

28.01.2020 

Elazığ’da meydana gelen 6,8’lik deprem sonrası, sosyal medyada algı yönetimi ve teyit konuları yeniden gündeme geldi. Konuya ilişkin çalışma yapan Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (SODİGEM) açıklamalarda bulundu.

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı’nın bir projesi olarak kurulan SODİGEM, toplumu ilgilendiren güncel olaylarla ilgili olarak yaptığı bilimsel çalışmalar ile vatandaşları bilgilendirmeye devam ediyor. Kitleler üzerinde etkisi oldukça yüksek olan sosyal medya platformlarının yaygınlaşması günlük yaşama pek çok fayda sağlıyor olsa da pek çok tehlikeyi de insanların yaşamına soktuğunu ifade eden SODİGEM Bilim Kurulu, bunun sosyal medyanın, geleneksel medyaya göre kontrolün çok daha kısıtlı olmasından kaynaklandığını ifade etti.

SODİGEM Bilim Kurulunun açıklaması şöyle devam etti: “Kullanıcıların veya grupların paylaştıkları gönderiler kuvvetli bir süzgeçten geçmeden dolaşıma sokulmaktadır. Bu nedenle sosyal medya platformları, kötü niyetli kimseler tarafından yürütülen algı operasyonlarına ve toplum düzenini bozacak sosyal medya teröristlerine sıkça araç olmaktadır. Acil durumlar esnasında sosyal ağlar üzerinden yayılan yanlış bilgiler, halkı infiale sürüklemektedir. Bunun bir örneği merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan 6.8 büyüklüğündeki depremde yaşanmıştır. Can ve mal kayıplarının yaşandığı bu deprem sırasında ve sonrasında ise Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin otoritesini sarsmaya, milletin birlik ve beraberliğini zedelemeye yönelik sosyal medyada dolaşıma sokulan gerçek dışı paylaşımlar ile gündem manipüle edilmeye çalışılarak sosyal medyada algı operasyonları SODİGEM Bilim Kurulu tarafından incelenerek, yapılması gerekenler konusunda uyarılarda bulunulmuştur.”

Korku yoluyla algı yönetimi yapıldı

Korku yoluyla algı yönetimi yapıldığından söz eden SODİGEM Bilim Kurulu, “Algı yönetimi ya da propaganda araçları ile korku yaratmak ve kaygı oluşturmak tarihsel süreçte provakatörlerin sıkça başvurduğu araçlardan olmuştur. Korku-kaygı yaratma, özellikle savaş öncesi, esnası ve sonrası dönemlerde kuvvetlerin birbirlerine üstünlük sağlamada kullandıkları bir psikolojik savaş aracıdır. Savaşların, siber savaşlara evrildiği günümüzde ise aynı taktik sosyal medya platformları üzerinden algı operasyonlarında kullanılmaktadır.

Özellikle yaşanan olağan dışı durumlarda bir grup ya da bir ülkenin tamamı sosyal medya üzerinden korkutma eylemine maruz bırakılabilir” ifadelerini kullandı.

SODİGEM Uzmanları, korkutma-kaygı yaratma ve tehdit yolu ile algı yönetimi çalışmasının temel amaçlarını şöyle sıraladı: “Bireylerde kaygı ve infial yaratarak rasyonel düşünmelerini engelleme, sosyal yaşam dengesini bozarak anomi yaratma, çaresizlik yaratarak teslimiyet ruhu oluşturma, kişileri güçsüz kılmak ve isteneni yapmaya mecbur kılma, kişileri hedefe alarak onlara çeşitli isteklerini yaptırma, güvenlik güçlerini ve devlet organlarını çaresiz gösterme.”

Sosyal medyada teyit konusu önemli

Sosyal medyada teyit konusunun öne çıktığını ifade eden SODİGEM Bilim Kurulu, “Teyit kültürü, sosyal medyada dolaşıma giren paylaşımlar hakkında bir çok kaynaktan doğrulama yapılarak hangi bilginin doğru, hangisinin yanlış olduğunun araştırılmasıdır. Teyit kültürü kazanan bireyler eleştirel düşünme alışkanlığını kazanarak, toplumun yeni medya okuryazarlığını artırmaktadır” dedi.

Sosyal medya kullanıcıları bu gibi durumlarda ne yapılmalıdır?

Uzmanlar, bu noktada yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı: “Sosyal medyada yayılacak herhangi bir bilgi veya haberin yayılma ve etki hızı oldukça yüksektir. Özellikle terör olayları, doğal afetler gibi konularda, insanlar bir anda galeyana gelebilmektedir. Bu nedenle sosyal medyada görülen bu gibi bilgilerin doğruluğundan emin olmadan kesinlikle itibar edilmemelidir. Sosyal medyada paylaşılan bu provakatör gönderilerin bu denli yayılarak, etkileşim almalarının sebebi ise toplumdaki teyit kültürü eksikliğidir. Böylesi önemli durumlarda sosyal medyadaki haber kirliliğinden sıyrılarak doğru bilgilere ulaşabilmek için güvenilirliği yüksek haber sitelerine ve ajanslara başvurulmalı, ulaşılan içerikler bu kaynaklardan teyit edilmelidir.”

Sosyal medyada yapılan provokatif paylaşımların cezai yükümlülüğü var

Yapılan provakatör paylaşımların cezai yükümlülüğü olduğunu altını çizen uzmanlar, şu bilgileri verdi: “Sosyal medya halkı infiale sürükleyecek yanlış bilgilerin paylaşılması ve yayılmasına neden olmak Türk Ceza Kanunu’na göre de suçtur. TCK’nın 216. Maddesinde yer alan ‘Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik veya Aşağılama Suçu’na girmektedir. Bilişim Suçları kapsamında yer alan halkı infiale sürükleme suçunun TCK’da cezai müeyyidesi bulunmaktadır. Buna göre; halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden kimse, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.”

Savcılık yapılan paylaşımlarla ilgili harekete geçti

SODİGEM Uzmanları; Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, Elazığ'da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremle ilgili sosyal medyada yer alan gerçek dışı ve provakatif paylaşımlara ilişkin soruşturma başlatıldığını da hatırlattı.

İşte deprem ile ilgili sosyal medyadaki doğru ve yanlışlar

Deprem sonrası sosyal medyadaki doğru ve yanlışlar konusunda çalışma yapan SODİGEM Uzmanları, konuya ilişkin örnekleri de kamuoyu ile paylaştı. Bu örneklerde ilki, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in açıklamaları ile ilgili oldu. Bakan Dönmez’in açıklamalarında değişiklik yapılarak algı operasyonu yürütüldüğünü söyleyen uzmanlar, yayılmaya çalışılan gerçek dışı bilgilerle halkın, devlet birimlerine karşı kışkırtılmaya çalışıldığını ifade etti.

SODİGEM Uzmanları, Twitter üzerinden yapılan sahte yardım çağrılarına da dikkat çekerek, şunları söyledi: “Depremin hemen ardından Twitter üzerinden yapılan sahte paylaşımlar, depremzedelere yardımcı olmak için sosyal medya üzerinden harekete geçen binlerce yardımseveri yanlış yönlendirmiştir. Bir süre sonra yapılan paylaşımların asılsız olduğu tespit edilmiş fakat bu esnada zamanla yarışan arama kurtarma ekipleri meşgul edilerek, gerçekten yardım bekleyen insanlar mağdur edilmiştir. Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yaşanan trajediyi eğlenceye dönüştüren, kamu görevlilerinin işini yapmasını engelleyen, sahte ihbarda bulunan kişilerin kimliğini tespit etmek için çalışma başlatılmıştır.”

Şanlıurfa’da tadilat halinde olan hastanenin görüntülerinin, Elazığ’da deprem sonrası zarar gören bir hasteneymiş gibi gösterildiğini de söyleyen uzmanlar, sosyal medyada yayılan bu paylaşımların asılsız olduğu kısa süre sonra ortaya çıktığını ifade etti.

Bir diğer örnekten söz eden uzmanlar, “Sosyal medyada Malatya’daki bir köyün ismi kullanılarak yapılan provakatif paylaşımların asılsız olduğu kısa süre sonra ortaya çıkmış ve köy derneği tarafından yapılan açıklama ile kamuoyuna uyarıda bulunulmuştur” ifadelerini kullandı.

“Dyson Lin” ile ilgili paylaşımlara da dikkat çeken sosyal medya uzmanları, Tayvan Deprem Enstitüsü’nde yönetici olduğunu iddia eden “Dyson Lin” isimli kullanıcının sözde uzman tahminleri dolaşıma sokulmuştur. Kendi ülkesinde ceza aldığı tespit edilen bu şahsın paylaşımlarının ve iddialarının bilimsel bir karşılığı olmamakla birlikte, Tayvan’da Tayvan Deprem Enstitüsü diye bir kurum bulunmamaktadır” diye konuştu.

Sosyal medya uzmanları, deprem sonrası bölgedeki ölü sayısı ile ilgili yapılan provakatif açıklamalar ve sözde yardım istekleri ile sosyal medyada farklı platformlarda bilgi kirliliği yaratıldığının da altını çizdi.

SODİGEM Uzmanları, 23 Ekim 2011’de Van’da gerçekleşen 7.2 büyüklüğündeki deprem sonrası çekilmiş fotoğrafların, Elazığ depreminde yıkılan binalarla ilgili yapılan sosyal medya paylaşımlarda kullanıldığı tespit edildiğini de sözlerine ekledi.

 

Gönderen: haber
1730 defa okundu 
 


_Net.tr advertorial

_medya advertorial

_gundem advartorial

_biz advertorial

İslam
EHEMMİ MÜHİMME TERCİH
HAKLAR NASIL KORUNUR
HAYATIN GERÇEĞİ İMAN VE CİHAD
MUTLULUK ADİL DÜZENDE
DOĞRU YOL İÇİN ÜÇ ŞART

Yaşam
Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Bugün ihtiyaç duyduğumuz Çanakkale ruhu”
Kur’an-Kerim’de şehitlik! Siz anlayamazsınız...
Gönüllü olarak gittiği İdlib’de şehit olan kahramanımızdan ders gibi mesaj
Eskişehir’de evlenmeler azaldı, boşanmalar arttı
LÖSEV’İN YIL BOYUNCA ET VE ET ÜRÜNLERİ YARDIMLARI ARTARAK SÜRÜYOR

Spor
ŞAMPİYONDAN CEMALETTİN SARAR’A ZİYARET
Sarıkamış Rallisi İptal Edildi
“10 Bin Gönüllü arıyoruz”
31. Vergi Haftası Spor Turnuvası ödülleri sahiplerini buldu
UEFA Şampiyonlar Ligi finali hazırlıkları sürüyor

Sinema
KARŞINIZDA TOMRİS FİLMİ AFİŞİ
KAPADOKYA FİLM FESTİVALİ’NDEN KISA FİLMCİLERE BÜYÜK DESTEK
TÜRK SİNEMASI 70’İNCİ BERLİN FİLM FESTİVALİ’NDE
Gişe Filmleri 2020’de FilmBox Ekranlarında
Fragmanı Bir Haftada 1 milyon izlenmeyi geçti.

Sağlık
ESOGÜ Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı 3 Ayrı Bölüm İle Hizmet Vermeye Başladı
Kurdeşen Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
Koronavirüs’te Doğru Bilinen Yanlışlar!
NADİR HASTALIKLARA ÇİZGİ ROMAN FARKINDALIĞI: NADİR-X
TİSK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı’ndan ESOGÜ Hastanesi’ne Önemli Bağış

 

 
Politika
DSP"Lİ BELEDİYE BAŞKANLARI MALIÇTA BULUŞTU
"Milletimizin ve Kahraman ordumuzun yanındayız."
Ak Parti İlçe Kongreleri Ertelendi
CHP’DE DEVİR TESLİM YAPILDI
SAZAK: YENİ DÜZENLEMELER HAYATA GEÇİRİLMELİ

Polis
10 Ayrı Adrese Eş Zamanlı Operasyon
Polisten Kaçamadı
Türkiye eroin yakalayan ülkelerin başında geliyor
Provokatif haber yapan sosyal medya hesaplarına inceleme başlatıldı
Korkunç Cinayet: Nişanlısının Boğazını Kesti

Otomobil-Motorsiklet
Yenilenen Renault Master Türkiye’de satışa sunuluyor
Otokar ve IVECO BUS üretim anlaşması imzaladı
LPG’li aracı olanlara EPDK’dan uyarı! İşte LPG’li araç kullanırken dikkat edilmesi gerekenler
RENAULT GRUBU’NDAN CENEVRE OTOMOBİL FUARI’NDA ELEKTRİKLİ ATAĞI
ZES Elektrikli Araç Şarj İstasyonları Türkiye Petrolleri’nde

Magazin
Uğur Işılak’tan Mehmetçiğe anlamlı beste!
Körler, İtunes’te 1 Numaraya Yükseldi
Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan basın açıklaması
Fatih Portakal canlı yayında ’SGK’ yalanını böyle savundu
Can Ataklı yine sokak ağzıyla konuştu: Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı hadsiz ifadeler

Kültür-Sanat
Konser ve Tiyatro Oyunu İptal Edildi
Odunpazarı Belediyesi etkinliklerini iptal etti
TÜRKİYE’DE GÖÇÜN TARİHİ KONUŞULDU
Odunpazarı Belediye Tiyatrosu da Zamazingo ile Bilecik’te
Anadolu Üniversitesi, Hocalı Soykırımı anma etkinliği düzenledi

Güncel
Kontrolsüzlüğün RESMİ Pankart Kirliliği
Eskişehir’de Denetim Seferberliği
96 bin camide eller Mehmetçik için duaya açıldı
ESGAZ’dan Abonelere LODOS UYARISI
BÜYÜKŞEHİR TOPLU TAŞIMADA ÖNLEMLERİ ARTTIRDI

Eğitim
ESOGÜ Öğretim Üyesinden Yurt Personeline Seminer
ESTÜ Genç Pazar Açılıyor
Çomaklı, mezun olduğu üniversitede düzenlenen panelin oturum başkanlığını yaptı
GÖNÜLLÜ ÖĞRENCİLER LÖSEV İÇİN ÇALIŞTI
ESOGÜ Tıp Fakültesi’nde Dış Paydaşlar Toplantısı Düzenlendi

Ekonomi
Eskişehir’in dijital verimliliği artacak
81 milyon birbirine kenetlendi
AZİZ MİLLETİMİZİN BAŞI SAĞ OLSUN
ELEKTRİK-ELEKTRONİK SEKTÖRÜNÜN 2019 İHRACAT ŞAMPİYONU VESTEL OLDU
Milletimizin Başı Sağ Olsun

Ekoloji
Fidanlık ve Tohum İşleri Dairesi Başkanı Eskişehir İncelemeleri
“Doğu Akdeniz’deki enerji rezervi Türkiye’nin 600 yıllık ihtiyacını karşılayabilir”
TİMSAH YİYEN KAPLUMBAĞALAR KORUMA ALTINDA
Orman Müdürlüğü Personelinden Kan Bağışı
Deniz Ataç: “Türkiye acilen ‘Su Kanunu’na kavuşmalı!”

Bilim-Teknoloji
IPHONE KULLANICILARINI SAHTE ARKADAŞLIK UYGULAMASIYLA OLTAYA DÜŞÜRÜYORLAR
YAPAY ZEKÂNIN KORKUTAN TEKNOLOJİSİ DEEPFAKE İLE DOLANDIRICILIK ARTIYOR
Türkiye’de yaklaşık 50.000 kullanıcı mobil tehditlerin hedefi oldu
Ocak ayında PC oyunları, mobili de konsolu da geride bıraktı
Sanal dünyadaki tehlikelere karşı “aile kalkanı”

Ziyaretçi: 13.744.423 - Hit: 13.871.596
eskisehirburada.com