KUŞ İNŞAAT
İNŞAAT MALZEMELERİ SATIŞI - ANAHTAR TESLİMİ İNŞAAT - ONARIM İŞLERİ
Cumhuriye Mh. Cengiz Topel Cd. No:66
bilgi@kusinsaat.com.tr
0222 231 30 72

ÖNÜMÜZDEKİ YIL ÇOK DAHA SEVİNDİRİCİ BİR İSTİHDAM ARTIŞI BEKLİYORUZ

17.11.2019 

“Türkiye’nin gerçekleştirdiği sosyal güvenlik ve sağlık hizmetleri reformu, tüm dünyaya örnek olmuştur”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da Sosyal Güvenlik Merkezleri toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin gerçekleştirdiği sosyal güvenlik ve sağlık hizmetleri reformunun tüm dünyaya örnek olduğunu belirterek, “Pek çok devlet, benzer bir sistemi kurmak için harekete geçmiş ama çoğu bunu başaramamıştır. Amerika gibi dünyanın en zengin ülkelerinden biri dahi, bu konuda hedeflerine ulaşamamıştır” dedi.  

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Fatih, Silivri, Zeytinburnu ve Topkapı Sosyal Güvenlik Merkezleri toplu açılış törenine katıldı. 

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışı yapılan merkezlerin hayırlı olmasını dileyerek bu merkezlerde vatandaşlara en güzel, en kaliteli, en hızlı hizmetlerin verileceğine inandığını söyledi.

“GENEL SAĞLIK SİGORTASI ŞEMSİYESİ DIŞINDA KİMSEYİ BIRAKMAYACAK BİR SİSTEM KURDUK”

Türkiye’nin son 17 yılda yaşadığı büyük değişimin en somut hissedildiği alanların başında sosyal güvenlik sistemi geldiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal güvenlik kurumlarını tek çatı altında birleştirdiklerini, sosyal güvenlik sisteminin bütçe üzerindeki yükünü azalttıklarını, elektronik devlet uygulamalarıyla mekândan, kâğıttan ve zamandan kazandıklarını anlattı.

Emekli maaşlarını insani düzeyde hayat sürdürebilecek seviyelere çıkarttıklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Geçtiğimiz 17 yılda emekli maaşlarını dört kata varan oranlarda artırdık. Prim ödemesine ve yılına bakmaksızın hiçbir emekli maaşının bin liranın altında kalmamasını sağladık. Son olarak emeklilerimize kurban ve ramazan bayramlarında biner lira ikramiye vermeye başladık. Emeklilik sonrası çalışmaya devam eden emeklilerin aylıklarındaki kesinti oranını önce düşürdük, sonra da tamamen kaldırdık” dedi.

Sosyal güvenlik alanının sağlık hizmetleri boyutunda da çok önemli ilerlemeler sağladıklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizde genel sağlık sigortası şemsiyesi dışında kimseyi bırakmayacak bir sistem kurduk. Bu sistemde herkese birinci sınıf sağlık hizmeti sunuyoruz. Sağlık karnesi gibi, yeşil kart gibi vatandaşlarımızın işini zorlaştıran veya rencide eden uygulamaların tamamına son verdik” diye konuştu.

“DÜNYANIN VE TÜRKİYE’NİN İHTİYAÇLARINA UYGUN İSTİHDAM POLİTİKALARI GELİŞTİRMEYE ÖNEM VERDİK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, elektronik reçete sistemiyle yanlış ilaç, yanlış doz gibi sorunların ortadan kaldırıldığını, ödeme listesindeki ilaç sayısını iki katından fazla artırdıklarını dile getirerek, “Tüp bebekten kalıtsal hastalıkların tedavisine, psikososyal ve ruhsal problemlere kadar pek çok tedaviyi ödeme kapsamına aldık. Kanser tedavisinde oldukça yüksek bedeli olan işlemlerden ilave ücret alınmasının önüne geçtik. Yerli ilaç üretimi ve yerli plazmadan kan ürünleri üretimine özel önem verdik. Bu konuda tüm yaşanan sıkıntıları yakından takip ediyorum ve inşallah kısa sürede hepsini de aşacağız” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, istihdamı ekonomik boyutu yanında sosyal yönüyle de hep desteklediklerini vurgulayarak yüzde 52 seviyesindeki kayıt dışı istihdam oranını yüzde 36’ya düşürdüklerini, böylece kayıt altındaki aktif sigortalı sayısını 12 milyondan 21 milyon 410 bin seviyesine çıkarttıklarını ve böylece toplam istihdam sayısının 29 milyonun üzerine çıktığını kaydetti.

Dünyanın ve Türkiye’nin ihtiyaçlarına uygun istihdam politikaları geliştirmeye önem verdiklerine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, çalışan herkesi kayıt altına alma hedefleri bulunduğunu, bunun için istihdamı teşvik eden projeler hayata geçirdiklerini, gençlere ve kadınlara özel istihdam teşvik programları hazırladıklarını anlattı.

“ÖNÜMÜZDEKİ YIL ÇOK DAHA SEVİNDİRİCİ BİR İSTİHDAM ARTIŞI BEKLİYORUZ”

“Ekonomideki genel toparlanma ve yeniden büyüme sürecinin etkisiyle önümüzdeki yıl çok daha sevindirici bir istihdam artışı bekliyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Cari işlemler hesabının Eylül ayı itibarıyla verdiği fazla ne oldu biliyor musunuz? 5,9 milyar dolara çıktı. Bakın eskiden açık veriyordu, şimdi fazla veriyor. Altın ve enerji hariç tutulduğunda bu rakam 47,7 milyar dolar fazlaya kadar çıkıyor. Merkez Bankasının döviz rezervi 27,5 milyar dolardı, şimdi hamdolsun 105-106 milyar dolara çıktı. Başbakanlığım döneminde 135 milyar dolara kadar çıkmıştık, tekrar oralara çıkacağız ve daha da artacağız. Yine Eylül ayında, dikkat edin değerli kardeşlerim, sanayi üretiminin yıllık yüzde 3,4 artış göstermesi yılsonu büyüme rakamının artı olacağını işaret ediyor. Turizmde gerçekten bereketli bir sezon geçiriyoruz. Ve şu anda görünen o ki, bu yıl turist sayısı 50 milyonu aşacak, Türkiye artık önemli bir destinasyon oldu dünyada.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, enflasyon rakamlarının 2020’de tek haneli rakamlara ineceğine inandığını belirterek, “Aylık enflasyon olarak söylüyorum, yüzde 8,6 ile son 1,5 yılın en düşük seviyesine indi. Ekonomik güven endeksi son 15 ayın zirvesine çıktı. Faizlerin gerilemesinden konuttan otomobil satışlarına kadar her alanda gözde görülür bir hareketlenme başladı, araçta da, konutta da. İnşallah bu olumlu gelişmeler devam edecek ve Türkiye hak ettiği seviyeye ulaşacak” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin gerçekleştirdiği sosyal güvenlik ve sağlık hizmetleri reformlarının tüm dünyaya örnek olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Pek çok devlet benzer bir sistemi kurmak için harekete geçmiş, ama çoğu bunu başaramamıştır, Amerika da dahil. Amerika gibi dünyanın en zengin ülkelerinden biri dahi bu konuda hedeflerine ulaşamamıştır. Nüfusunun neredeyse tamamını sosyal güvenlik ve sağlık hizmetleri şemsiyesi altına almayı başaran Türkiye’nin farkı, kurduğu sistemin sürdürülebilirliğini de sağlamasıdır” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE’NİN SOSYAL DEVLET ALANINDA GELDİĞİ SEVİYEYİ ANLAMAKTA ZORLUK ÇEKİYORLAR”

Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılan bütçe transferlerine yönelik eleştirilerin çoğunun bunun ne anlama geldiğini bilmeyenler tarafından yapıldığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Birileri Türkiye’nin sosyal devlet alanında geldiği seviyeyi anlamakta zorluk çekiyor. Daha da vahimi, geçmişte faize ödenen paraların doğrudan millete hizmet için kullanılmasından da rahatsız oluyor. Anayasamıza göre, zorunlu olan genel sağlık sigortasına 30 yıl boyunca niçin geçilemediğini izah edemeyenler, yapılan işlere kulp takmada yarışa giriyor. Geçmişte SSK’yı iflas ettirenlerin, bugün erken emeklilik başta olmak üzere teklif ettikleri her uygulamayla aynı amacı güttükleri bir gerçektir. Tutturmuş bir EYT, erken emeklilik. İskandinav ülkelerinin hepsi bu sistemle battı ve bizim ülkenin başına da bu erken emekliliği dolayanlar maalesef bunun bedelini ödeyecekler ve ödediler. Niçin erken emeklilik? Bırakalım ne zaman emekli olması gerekiyorsa o zaman emekli olsun ve parasını da en güzel şekliyle alsın. Hem erken emekli olduğu zaman ideal olan ücreti alamayacak hem de kardeşlerim, ikinci bir iş aramak suretiyle de ikinci işle işsizliğe ne yazık ki öncü olacak. Sosyal güvenlik sistemimizin çökmesini istemelerinin zaten tek sebebi, böylece oluşan kaos ortamından kendilerine siyasi rant devşirme hesabıdır.”

Türkiye’ye kazandırdıkları hizmet, eser ve projelerden örnekler veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşların eğitim, sağlık, adalet, güvenlik, teknoloji, ulaşım, enerji, spor alanlarında en mükemmel hizmete layık olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşallah şimdi Avrupa Kupası’na gidiyoruz ve inşallah Avrupa Kupası’ndan da başarılı bir neticeyle çıkmayı hem gençlerimizden istiyoruz hem de duamız o ve olmaması için de hiçbir sebep yok. Yeni bir tarihi inşallah gerek Şenol Hocamız, gerekse ekibi bu gençler yazacaklar, ben bunu görüyorum. Ve bu millete artık bu da yakışır, bu millet bunu da başaracak ben buna inanıyorum” dedi.

“TEHDİTLERİ SINIRLARIMIZ DIŞINDA BERTARAF EDECEK ADIMLAR ATTIK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ziyaretini ve Barış Pınarı Harekâtı’nda Türk askerinin başarısını anımsatarak, “Güney sınırlarımız boyunca bir terör koridoru kurma girişimi bizi kendi içimize hapsetme projesinin ürünüdür. Hamdolsun, bu saldırı dalgasının tamamını da kararlılıkla ve cesaretle göğüsledik, boşa çıkarttık. Sadece bununla kalmadık, tehditleri sınırlarımız dışında bertaraf edecek adımlar attık. Bizi kendi içimize hapsetmeye çalışanlara cevabımızı her alan bölgemizde ve dünyada gücümüzü daha çok hissettirerek verdik; tabii bu uzun soluklu bir mücadeledir” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin ucuz numaralara, tehditlere, baskılara, kuşatmalara teslim olacak bir ülke, millet olmadığının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu ülkenin gücünün kaynağı dünyanın dört bir yanında etkisi hissedilen zengin kültür birikimiyle, her bireyinin gönlüne ve zihnine nakşolmuş sağlam tarih bilinci vardır. Biz bu vasıflarımıza sıkı sıkıya sahip çıktığımız sürece, Allah’ın yardımı ve milletimizin desteğiyle kimse Türkiye’nin bileğini bükemez, kimse ülkemize diz çöktüremez” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile sosyal güvenlik merkezlerinin açılış kurdelesini kesti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışın ardından beraberindekilerle merkezi gezdi.

Gönderen: haber
1341 defa okundu 
 


_Net.tr advertorial
Hobileriniz sayesinde para kazanmayı keşfedin

_medya advertorial
Hobileriniz sayesinde para kazanmayı keşfedin

_gundem advartorial
İç Giyim Kostüm Modelleri

_biz advertorial
Hobileriniz sayesinde para kazanmayı keşfedin
Apple’ın En Yeni Saati Apple Watch 5 Kullanıcılara Neler Sunuyor?

İslam
DOĞRU YOL İÇİN ÜÇ ŞART
ALLAH’IN EMİRİNDE BİRLEŞMEK
HER İŞİN BAŞI BESMELE
MÜSLÜMAN TEVHİD İLE VARDIR

Yaşam
LÖSEV DÜNYA GÖNÜLLÜLER GÜNܒNÜ KUTLADI
KIŞIN EVDE ÇOCUKLARLA OYNAYABİLECEĞİNİZ 7 OYUN
BİR MÜSLÜMAN ÜÇ BAĞI
SİNGER’DEN MİNİ EL DİKİŞ MAKİNASI
Down Sedromlu Kadir Polis ile Zeybek Oynadı

Spor
İSTANBULSPOR MAÇI HAZIRLIKLARIMIZ BAŞLADI
Moraller Düzeldi, Puanlar Geldi
Emniyet Müdürü Engin Dinç’ten kulübümüze yeni bir destek daha
ÖNEMLİ EKSİKLER VAR
Akgören Eskişehir’e seslendi

Sinema
25. GEZİCİ FESTİVAL BAŞLADI!
YABANCI FİLM YAPIM VE DİZİ FİLM DESTEKLERİNE BAŞVURULAR BAŞLADI
BAKAN ERSOY: "SİNEMA SEKTÖRÜNE 38 MİLYON LİRA DESTEK SAĞLADIK"
7. KAYSERİ FİLM FESTİVALİ’NDE BAŞLIYOR
SON ON YILDA BEYAZ PERDEYE BU FİLMLER DAMGA VURDU

Sağlık
GRİP VE NEZLEYSENİZ BU BESİNLERİN TÜKETİMİNE ARA VERİN
ERKEN DOĞUMUN 13 ÖNEMLİ RİSK FAKTÖRÜ!
Beyin Tümörünün En Yaygın Belirtisi Baş Ağrısı!
SPORCULARDA GÖRÜLEN AYAK BİLEĞİ SAKATLANMASINA DİKKAT!
PROSTAT HASTALARININ İKİ BÜYÜK ENDİŞESİ ROBOTİK YÖNTEMLE SON BULUYOR

 

 
Politika
CHP’nin içinden yeni parti çıkıyor! Resmen açıkladı
AK Partili başkanlar kahvaltıda buluştu
Bozbal:"Atatürk ve Cumhuriyete dil uzatmak,kimsenin haddi değildir."
“Vatandaşa tepeden bakan kibir abidelerinin bu davada yeri olmaz”
MHP’Lİ SAZAK CEREN ÖZDEMİR’İ TBMM GÜNDEMİNE TAŞIDI

Polis
Eskişehir Polisi Kaçakçılara Göz Açtırmıyor
404 sürücünün alkol, 6 sürücünün uyuşturucu etkisinde araç kullandığı tespit edildi
Okullar ve Çevresinde Alınan Tedbirler Olumlu Sonuç Verdi
"Karagözün Polisle Tanışması"
Eskişehir Emniyetinden Kaçak İçki Operasyonu

Otomobil-Motorsiklet
TRAFİĞE KAYITLI ARAÇ SAYISI 23 MİLYON 153 BİN 556 OLDU
Yeni Renault Captur Euro NCAP’ten Beş Yıldız Elde Etti
EGZOZ ÖLÇÜMÜNDE YENİ DÖNEM YILBAŞINDA BAŞLIYOR
GEÇEN YIL 12,4 MİLYAR DOLAR OTOMOBİL İHRACATI YAPTIK
Dizel araç sahiplerine kötü haber! Süreç başladı

Magazin
Diriliş Ertuğrul ve Kuruluş Osman’dan sonra yeni dizi yolda!
Alman devlet televizyonundan Çirkin Benzetme: Atatürk’ü Hitler’e benzetti
Vali Çakacak, Kuruluşunun 28. Yılını Kutlayan Kanal 26 Televizyonunu Ziyaret Etti
Erdoğan’ın hamlesi Macron’un sinsi Türkiye planını alt üst etti!
Yunan medyası panikte! Türkiye Doğu Akdeniz’de doğal gaz buldu

Kültür-Sanat
Mobilekids ile çocuklara trafik eğitimi verildi
İkinci Dereceden İşsizlik Yanığı’na Ankaralı izleyicilerinden yoğun ilgi
Yılın son TÜYAP kitap fuarı Eskişehir’de
FESTİVALİN AÇILIŞ DANSI BAŞKAN ATAÇ VE DERYA’DAN
Genç gitaristlere tam not

Güncel
İnönü’de Şoförlere Güvenli ve İleri Sürüş teknikleri Eğitimi
BASINDA ÇIKAN ÜZÜCÜ OLAYLA İLGİLİ OLARAK Kamuoyu Bilgilendirmesi
Şebeke Suyu Kullanım Alışkanlığınız Nedir? ANKET
SİVRİHİSAR’A TURİZME DESTEK ÖDÜLÜ
Hizmet İçin Büyükşehir Olmaya Gerek Yok: Öğrenci Bileti 25 Kuruş

Eğitim
Sosyal politika ödüllerinde Anadolu Üniversitesi başarısı
Çifteler’de Meslek Tanıtım Günü Etkinliği Düzenlendi
Üniversite ve Sanayi Temsilcileri ETTOM’un Düzenlediği Kahvaltıda Buluştu
İİBF’de Endüstri 4.0 konuşuldu
DENEYSEL KALİGRAFİK TİPOGRAFİ ÇALIŞTAYI YAPILDI

Ekonomi
ESO’dan eğitime yeni kaynak
MEGEM meslek sahibi yapmaya devam ediyor
Çılgın Alışverişler Mutlu mu Etti, Pişman mı?
2019 Yılı Yem Bitkileri Desteklemesi Askıya Çıkarıldı
“SMS/E-POSTA sitemine bilgim dışında alındım bilerek çıkmak istiyorum… ”

Ekoloji
AK ZAMBAK EYLEM PLANI TAMAMLANDI
RÜZGAR ENERJİSİNE YAPILACAK YATIRIMLARLA GELECEK ŞEKİLLENİYOR
Ford’dan otomotiv dünyasına örnek bir ‘çevreci’ proje…
BAKAN PAKDEMİRLİ’DEN AFYON’A BİR DİZİ MÜJDE!
Çalı Çırpıdan Organik Gübre

Bilim-Teknoloji
VERİ İHLALLERİ HASTA BAKIM SÜREÇLERİNİ OLUMSUZ ETKİLİYOR
Microsoft Yapay Zekâya İyilik Öğretiyor
Son Çıkan Yabancı Filmler
2020’DE YAPAY ZEKA SİBER GÜVENLİKTE BAŞROL OYNAYACAK
ANDROID CİHAZLARDA ÖNEMLİ GÜVENLİK AÇIĞI

Ziyaretçi: 12.803.413 - Hit: 12.928.889
eskisehirburada.com