KUŞ İNŞAAT
İNŞAAT MALZEMELERİ SATIŞI - ANAHTAR TESLİMİ İNŞAAT - ONARIM İŞLERİ
Cumhuriye Mh. Cengiz Topel Cd. No:66
bilgi@kusinsaat.com.tr
0222 231 30 72

DIŞ TİCARET ALANINDA DÜNYADA SÖZ SAHİBİ NESİLLER İÇİN İŞ BİRLİĞİ

23.10.2019 

“Milli Eğitim Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı arasında ülkemizin ihracatına katkı sağlayacak, dış ticareti geliştirmeye yönelik ihtiyaç duyulan nitelikli işgücünün yetiştirilmesi amacıyla iş birliği protokolü imzalandı.”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Dış Ticareti Geliştirmeye İlişkin Eğitim İş Birliği Protokolü" imza töreninde bir araya geldi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Ticaret Bakanlığı iş birliğinde Türkiye'nin ihracatına katkı sağlamayı ve dış ticaret alanında nitelikli insan gücünü yetiştirmeyi kolaylaştırmak amacıyla belirlenen pilot okullarda yabancı dil eğitiminden staj ve mezuniyet sonrası istihdama uzanan yeni uygulamaların hayata geçirileceğini bildirdi. Selçuk, yaptığı konuşmada, mesleki ve teknik eğitimde sektörün iş gücü ihtiyacına cevap verebilecek niteliklere sahip, gelişen teknolojiye etkin şekilde uyum sağlayabilen, paydaşların planlama ve karar alma süreçlerine aktif şekilde katıldığı bir sistematiği hayata geçirmeyi çok önemsediklerini vurguladı. 
 
Türkiye'nin 2023 hedefleri ve Bakanlığın 2023 Eğitim Vizyonu çalışmaları doğrultusundaki hedeflere ulaşmak için iş dünyasının deneyimlerinden, mevcut kaynaklarından yararlanmaya, buradaki ihtiyaç ve talepleri bilerek yola çıkmaya önem verdiklerini belirten Selçuk, "Dış ticaret alanında en büyük paydaşımız olan Ticaret Bakanlığıyla iş birliği yaparak yetişmiş iş gücü ihtiyacını önemli ölçüde geliştirme konusunda bir hedefimiz var." ifadelerini kullandı. Bakan Selçuk, bu kapsamda yürütülecek çalışmalara ilişkin, şunları kaydetti: "Milli Eğitim Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı iş birliğinde ülkemizin ihracatına katkı sağlamak, dış ticareti geliştirmeye yönelik ihtiyaç duyulan nitelikli insan gücünü yetiştirmeyi kolaylaştırmak amacıyla İstanbul, İzmir, Gaziantep ve Mersin illerinde 4 okulumuzda protokol faaliyetleri yürütülecek. 
 
Protokol kapsamında, alan öğretim programı ve eğitim materyalleri yabancı dil ağırlıklı olarak güncellenecek. Zorunlu İngilizce, ikinci yabancı dil, Çince, İspanyolca, Japonca, Portekizce, Rusça ve benzeri diller belirlenecek pilot kurumlarda uygulanmaya başlayacak. İşletmelerde beceri eğitimi ve staj uygulamalarının gerçek hizmet ve üretim ortamlarında yapılması için de yeni bir atılım yapılmış olacak." Ayrıca iki bakanlığın iş birliğinde hizmet içi eğitim faaliyetlerinin mevcut bilgi ve tecrübeleri kapsayacak şekilde güncelleneceğini, mesleki ve teknik eğitimin geliştirilmesi için toplantı, seminer, konferans, yarışma gibi faaliyetlerin düzenleneceğini anlatan Selçuk, alan öğretim programı ve eğitim materyallerinin güncellenmesinin hızlı bir şekilde gelişen bu alana ayrı bir enerji kazandıracağını söyledi. 
 
Öğrencilere burs ve istihdam imkanı
Bakan Selçuk, hızlı değişimlere uyum sağlamak için hem öğretmen eğitimi hem de öğrencilere yönelik içerikler anlamında büyük bir gereksinimin bulunduğunun altını çizerek, "Pilot okullarımızda öğrenim görecek öğrencilere burs verilmesi de bu protokol kapsamında planlanan çalışmalar arasında. Pilot okullardan mezun olanların istihdam edilmesi de bir diğer önemli çalışma." diye konuştu. 
 
"İş dünyası için de büyük bir kapı açmış oluyoruz"
İş garantili olarak açılan okullara talebin giderek yükseldiğine dikkati çeken Selçuk, şu değerlendirmelerde bulundu: "Bakanlığımız ile Ticaret Bakanlığı arasında, bilim ve teknoloji temeli üzerinde kurmuş olduğumuz bu köprüyle inanıyorum ki sadece öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz için değil, aynı zamanda iş dünyası için de büyük bir kapı açmış oluyoruz. Protokolle ülkemizin rekabet gücünün yükseltilmesi, ekonomik kalkınmaya destek olunması anlamında çok önemli bir adım atmış olduk. Bunu sadece dış ticaret alanında değil dış ticaretle bağlantılı olarak bütün sektörlerde yaptığımızı düşünürseniz meselenin önemi çok daha iyi anlaşılabilecektir." 
 
"Kalifiye insan kaynağı sayesinde ihracat artacak, ekonomi büyüyecek"
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da Milli Eğitim Bakanlığı ile yürütülecek "Dış Ticareti Geliştirmeye İlişkin Eğitim İş Birliği Protokolü" kapsamında yetişen kalifiye insan kaynağı sayesinde hem dış ticaretteki bağların güçleneceğini hem de ihracatın artmasına ve ekonominin büyümesine katkı sağlanacağını bildirdi. Törende konuşan Pekcan, dünyanın ticaret savaşları, korumacılık önlemleri ve Brexit'ten kaynaklanan değişim ve dönüşüm sürecinden geçtiğini, bu süreçte küresel ekonominin hızla daraldığını belirterek alışagelmiş pazarlardaki küresel ticaretin yavaşlaması sebebiyle de Türk ihracatçılarının kendilerine mutlaka yeni pazarlar bulmak zorunda olduğunu vurguladı. Bu yeni pazarlara donanımlı iyi eğitilmiş gençlerle beraber ulaşılacağına inandıklarını dile getiren Pekcan, "Yeni pazarlarda uluslararası dış ticaret mevzuatına, ticaret hukukuna, ticaretin finansmanı konularına, yeni pazarların diline, kültürüne, alışkanlıklarına, talep ve beklentilerine hakim donanımlı yetişmiş gençlerimize ihtiyacımız var." dedi. 
 
Pekcan, sadece mal ticaretinin değil hizmet ticaretinin de büyük bir ekonomi olduğuna dikkati çekerek "Türk dizileri de tahmin edemeyeceğiniz kadar farklı pazarlarda Asya, Orta Doğu, Afrika, Avrupa ve Latin Amerika'da çok ciddi talep görüyor ve izleniyor. Bu diziler de Türkiye'nin tanıtımına büyük katkı sağlıyorlar, telif hakları kapsamında da dağıtılıyorlar, bunlar da döviz kazandırıcı hizmetlerimizin arasına giriyor. Bütün bu sektörlerde çalışmamız için nitelikli eğitilmiş iş gücüne çok ihtiyacımız var." diye konuştu. Bunun yanında e-ticaret, e-pazarlama yöntemlerinin gelişmeye devam ettiğine dikkati çeken Pekcan, küçük ve mütevazı işletmelerin de e-ticaretten faydalandığını söyledi. Pekcan, lojistiğin ve dış ticaretin finansmanının başlı başına bir uzmanlık alanı olduğuna işaret ederek "İlgi duyan gençlerimizin lise çağından itibaren bu eğitim sürecinin içinde yer almalarını istiyoruz. Biz de Ticaret Bakanlığı olarak Milli Eğitim Bakanlığı ile beraber her türlü eğitim desteğini vereceğiz. Türkiye'nin toplam dış ticareti 391 milyar dolar, buna hizmet ticaretini de eklediğimizde 462 milyar dolarlık bir ticaret hacminden bahsediyoruz. Buralarda iyi eğitimli gençlerimize çok çok ihtiyacımız var." değerlendirmelerinde bulundu. 
 
Gençlere tavsiyeler
Hazırladıkları protokol vasıtasıyla gençlere önerilerde bulunan Pekcan, şu ifadeleri kullandı: "Dış ticareti başlı başına bir meslek olarak görmelerini ve bu mesleği araştırarak kendilerini geliştirmelerini tavsiye ediyorum. İngilizcenin yanında daha çok büyük pazarların dillerini bilmeniz sizlere büyük katkı sağlayacaktır. Bugün Latin Amerika'da Portekizce ve İspanyolca konuşuluyor. Son üç yılda miktarları az olmakla beraber Latin Amerika ülkelerine ihracatımız artma trendinde. Bunun yanında Rusça, Çince, Japonca, Arapça eğitimlerini aldığınız zaman ülkelerin sosyopolitik yapısını analiz yapabileceksiniz, ülkelerin gündemlerini takip edebileceksiniz, tüketici zevklerini, tercihlerini, önceliklerini bilebileceksiniz. Bunlar sizin diğerlerine göre her zaman bir adım önde olmanızı sağlayacaktır. Bu dillere hakim gençlerimizde kariyer açısından da bir farklılık ve öncelik yaratacak. Bir önerim de hukuk eğitimi almak isteyen ya da hali hazırda hukuk lisansı yapan öğrencilerimizle ilgili, sadece Türkiye mevzuatına değil, uluslararası mevzuatlara da hakim olarak kendilerini, uluslararası hukuk düzeyinde geliştirmelerini öneriyorum. Hukuk alanında yetişmiş, uluslararası ticaret hukukuna vakıf arkadaşlarımıza çok ihtiyacımız var."
 
"İnanıyorum ki Türkiye geneline de yayabiliriz"
Bakan Pekcan, Bakanlığın en temel misyonlarından birisinin de dış ticarete yönelik etkinliğin arttırılması olduğunu dile getirerek bu konuda da firmalara destek olmaya devam ettiklerini aktardı. Bakanlık olarak ticaret ve ihracat eğitimleri verdiklerini anlatan Pekcan, "Bugüne kadar 477 dış ticaret eğitiminden 22 bin 614 insan yararlanmış. Sadece 2019'da, 42 ilimizde 52 ayrı dış ticaret eğitim programından 2 bin 200 iş insanımıza ulaşmış bulunuyoruz. Aynı zamanda bakanlığımız artık il ziyaretleri yapıyor. Firmalara kapı kapı gidip onların taleplerini, beklentilerini, sorunlarını dinliyor ve çözüm üretmeye çalışıyoruz." diye konuştu.
 
Milli Eğitim Bakanlığıyla imzaladıkları bu protokol sayesinde yeni becerilerle donanmış eğitimli iş gücüne ulaşabileceklerini vurgulayan Pekcan, şunları kaydetti: "Bu protokol bizim duyurduğumuz ihracat ana planındaki hedeflerimizden birisiydi. O hedefi koymadan önce sayın Bakanıma sordum, 'Yapar mıyız Sayın Bakanım' dedim, 'Evet yaparız' dedi. Bugün hem Milli Eğitim Bakanlığının hem Ticaret Bakanlığının birimlerinin gayretleriyle çok şükür bugün bu seviyeye gelmiş bulunuyoruz. (Eğitim protokolü ile) Buradaki kalifiye insan kaynağı sayesinde hem dış ticaretteki bağlarımız güçlenecek hem de ihracatımızın artmasına ve ekonomimizin büyümesine katkı sağlanmış olacak. Buradaki öğrencilerimize hem staj imkanı hem de kurs imkanı sağlamak üzere iş dünyamızla beraber çalışıyoruz. Şimdilik 4 ilimizde pilot proje olarak başlayacağız ama ben inanıyorum ki Türkiye geneline de yayabiliriz. Burada birçok gencimizde iş dünyasına dış ticaret uzmanı olarak atılma imkanı bulacak."
 
Konuşmaların ardından Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Dış Ticareti Geliştirmeye İlişkin Eğitim İş Birliği Protokolü"nü imzaladı.
Gönderen: haber
1706 defa okundu 
 


İslam
DOĞRU YOL İÇİN ÜÇ ŞART
ALLAH’IN EMİRİNDE BİRLEŞMEK
HER İŞİN BAŞI BESMELE
MÜSLÜMAN TEVHİD İLE VARDIR

Yaşam
Emek Halk Merkezi spor grupları yürüyüşe çıktı
İNSANLAR TOPLUMU OLUŞTURUR
“Tüm Kesimlerin İnisiyatif Almasına İhtiyaç Var”
TEI ÇALIŞANLARI KAN BAĞIŞI YAPTI
YAVRU VATANDAN ANLAMLI BAĞIŞ

Streetview Eskişehir

Spor
Anadolu Üniversiteli Hentbolcular Milli Takımda
Milli maçlar sebebiyle lige verilen arada, takımımız çalışmalarını sürdürdü
Eskişehirspor’umuzun Web Sitesi De KAPALI
EVİNİN SULTANLAR & SOKAKLAR BİZİM
"HER ALANDA MARKA ÜLKE OLACAĞIZ"

Sinema
Naim Süleymanoğlu: Hasret ve Vuslatla Geçen Bir Ömür
2020 de Vizyona Girecek Filmler
“OMAR VE BİZ” Dünya Turunda!
“Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu” İSMAİL HACIOĞLU da NAİM filminde
9. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali Basına Tanıtıldı

Sağlık
Akciğer kanserinde kemoterapi ihtiyacı azalıyor
UNUTMAYIN, ÇOCUĞUNUZ SİZİ ÖRNEK ALIYOR
Gebelik Şekeri Olan Her 4 Gebeden Birinde Depresyon Görülüyor
17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Farkındalık Günü
Prematüre bebekler 2 ila 4 yaş aralığında yaşıtlarının boy ve kilo hedefini yakalıyor

Politika
HDP’LİLER SAZAK’IN SÖZLERİ İLE ALGI YARATMAYA ÇALIŞTI
GÜNAY’DAN SURİYE RAPORUNA SERT TEPKİ
ÖNÜMÜZDEKİ YIL ÇOK DAHA SEVİNDİRİCİ BİR İSTİHDAM ARTIŞI BEKLİYORUZ
MHP’Lİ SAZAK İLE HDP’LİLER TARTIŞTI
PROF. DR. GÜNAY AKPM TOPLANTISI İÇİN BERLİN’DE

Polis
Trafikte Alınan Tedbirler Ve Yürütülen Kampanyalar Sonuç Verdi
Eskişehir Emniyetinden Kaçağa Darbe
Akü Hırsızları Jandarmadan Kaçamadı
Barış Pınarı Harekatı’na katılan PÖH’ten öğrencilere mektup cevabı
Ağaçlandırma Sahasındaki Demir Kazıkları Çaldılar

 

 
Otomobil-Motorsiklet
KISA TATİLDE UZUN YOL KAT EDECEKLERE MICHELIN’DEN ÖNERİLER
LASTİK ROTASYONU NEDEN GEREKLİDİR?
Yeni Micra’yı Türkiye yollarına çıktı
Ford, Yeni Ranger ve Raptor ile sınırlara meydan okuyor…
‘electrip’ Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde

Magazin
Cumhur Frankfurt’tan evlat nöbetindeki annelere şarkılı destek
’Kahraman’ın Yolculuğu’ adlı kitap çalıntı çıktı
Dünya basını Başkan Erdoğan’ın ABD ziyaretini konuşuyor: Kazanan Türkiye
PKK’lılar TRT Haber canlı yayınında muhabire saldırdı
CHP’li Yarkadaş canlı yayında neye uğradığını şaşırdı

Kültür-Sanat
“Peygamberimiz ve Aile” Adlı Konferans Gerçekleştirildi
ESKİŞEHİR ÜLKÜ OCAKLARI’NDAN ‘BARIŞ PINARI HAREKÂTI VE SONRASI’ SEMİNERİ…
Türk Ocağında Bu Haftaki Konu: “Türk Ebrusu”
OMEK’te ebru sanatının incelikleri anlatılıyor
ESKİŞEHİR ÜLKÜ OCAKLARINDAN AHISKA SÜRGÜNÜ FOTOĞRAF SERGİSİ

Kampanya

Güncel
‘Uyum Buluşmaları’nın 24.sü Eskişehir’de Yapıldı
Vali Çakacak, Bulgar-Türk İşadamları Derneği’ni Kabul Etti
4 Gün Sürecek TÜYAP “Eskişehir İnşaat Fuarı” nın Açılışı Gerçekleştirildi
BAKAN VARANK SİVRİHİSAR’I ZİYARET ETTİ
Eskişehir’de şok okul baskını! HALA BİR AÇIKLAMA YOK

Eğitim
"Kitlesel Açık Çevrimiçi Dersler" konulu panelde teknoloji ve eğitim konuşuldu
Filistin Büyükelçisi Dr. Faed Mustafa’dan Rektör Çomaklı’ya ziyaret
BİLSEM ÖĞRETMENLERİNE ÖZEL MESLEKİ GELİŞİM PROGRAMI
KYK Burs/Kredi Sonuçları Açıklandı
‘Eskişehir Düşünce Okulu’nun Tanıtımı Gerçekleştirildi

Ekonomi
Yeni Bilirkişilere Sertifika
Necmettin Erkan, Esnafın Sorunlarını Dinlemek İçin Eskişehir’e Geldi
Türk ayakkabı sektörü dünyaya meydan okuyor
"TürkAkım Projesi’ni yıl sonuna kadar bitireceğiz"
Ticaret Bakanlığının Yeni "Gümrük Rehberi" Kullanıma Açıldı

Ekoloji
SIFIR ATIK PROJESİNİ OKULLARIMIZ DA ÇOK SEVDİ
Mihalıççık’ta Geleceğe Nefes Oldular
“SIFIR ATIK PROJESİ” KAPSAMINDA İLÇE BELEDİYELERİ İLE İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI
BİRPINAR: “SIFIR ATIK YÖNETMELİĞİ İLE ATIKLAR TEMİZ VE KALİTELİ OLARAK TOPLANACAK”
Minik Asya Doğum Gününde 19 Fidan Dikti

Bilim-Teknoloji
En güzel ve en yeni animelerden biri kimetsu no yaiba
Yerli ve milli silahlar Mehmetçiğin en büyük yardımcısı
TÜBİTAK ve Tayland Ulusal Bilim ve Teknoloji Kalkınma Ajansı Arasındaki İşbirliği Güçleniyor
İşte 2019’un en dikkat çekici 5 zararlı yazılımı
İLK AÇIKHACK 30 KASIM’DA BİLİŞİM VADİSİ’NDE

Ziyaretçi: 12.537.750 - Hit: 12.662.706
eskisehirburada.com